Katyně

katynNěkteré události přesahují naše myšlení. Nelze je uchopit. Nelze je jednou provždy vysvětlit. Jejich nedokončenost nás přitahuje jako magnet. Jak obrovský potenciál v sobě tyto události skrývají! Nespočet životů. Příběhů. Touhy po spokojeném životě. Plánů, jak si zařídím to či ono, jak si vymalujeme kuchyň a jak koupelnu. Životy které se nežily. Co se mohlo rozvíjet a nerozvíjelo se. Gulag, Osvětim, Lidice, Jáchymov. Židi pryč, Češi z pohraničí pryč a pak Němci ze Sudet pryč. Vše ve jménu toho, aby se nám lépe žilo.

A teď Katyně. Přes Polsko, celé Bělorusko, na kraji Ruska. Katyně se přidává k událostem, které nám nedají pokoj. K těm, o kterých se mluví a bude mluvit i po staletích.

Jakoby se ozvala rána. Zrezavělá kramle pevně spojila dvě události. Čas nehraje roli, sedmdesát let sem, sedmdesát let tam. Dvacet tisíc nevinných mrtvých se po sedmdesáti letech spojí s těmi, kdo na ně myslí. S těmi kdo za sebe, a zástupně i za nás ostatní, chtěli konečně řádně a nahlas připomenout pravdu.

Smutek polského národa se nás týká. Žijeme ve společném prostoru. Dýcháme stejný vzduch. Přelévaly se přes nás stejné ideologie. Katyně strhla strup, který už už zakrýval to, co bychom raději neviděli. Jáchymov, Češi z pohraničí pryč a pak Němci ze Sudet pryč. Ještě nás to čeká. Asi před tím neutečeme. Pravda nás osvobodí.

Daniel Ženatý, farář

Tento příspěvek napsal/a Daniel Ženatý dne 17.04.2010 v rubrice Kázání.
Můžete zanechat komentář » (3)
Celkem 3 komentářů.
 1. 01.05. Helena Chamalidisová |  napsal/a v 18:55 hod.  

  Nejsem členkou sboru,přesto si ráda sborové události přečtu.
  .Zaujal mě tento příspěvek proto,ža zmiňuje i odsunuté Němce.Neumím si představit kolik věřících dokáže přiznat vinu na odsunu.Kolik lidí si zde dokáže představit hrůzu bezdomovectví v poválečných letech,jen s 20ti kg na zádech nebo vozíku.Po letech plahočení a dřiny,s malými dětmi v náruči.
  Byli odsunuti především obyčejní Němci,zemědělci,dělníci ze skláren v podkrkonoší apod.Ti prachatí se dávno předtím uklidili do americké zóny.
  Německý národ jako celek přiznal svoji vinu i vůči Židům.Češi svoji vinu vůči svým německým sousedům nikdy nepřiznali.M.j.šlo také o udávání po válce pro získání jejich majetku.A tak kéž Bůh dá každému poznat jeho vinu v mlčení a souhlasu s komun istickou politikou.A jen v poznání této viny může Boží pravda osvobodit.

 2. 21.04. Břetislav Kbelík |  napsal/a v 16:43 hod.  

  Článek je výstižný, díky za něj. Až najdeme odvahu zabývat se divokým odsunem brněnských Němců, německých civilistů zastřelených našimi lidmi v pohraničí, ubitými německým chlapci na Fryšavě, vše v době na konci války, zločiny koministů v lágrech po roce 1948, pak se možná budeme bát. Ale nevyhneme se tomu. B.B.

 3. 18.04. Alois |  napsal/a v 01:30 hod.  

  no, tak to aby sme se začali bát